Szkoła Empatii

Family Camp

Family Camp – Wakacje oraz warsztaty komunikacji w rodzinie według NVC Marshalla  Rosenberga oraz szkoły dialogu Jespera Juula – duńskiego terapeuty i pedagoga.

Oprócz nauki, wypoczynku i wspólnej zabawy, podczas Family Camp staramy się zbudować wspierającą się wspólnotę osób zaangażowanych w pokojową przemianę świata, dla nas i naszych dzieci.

Ta zmiana zaczyna się w rodzinach, kiedy decydujemy się zerwać z nawykowym stylem przemocowej komunikacji i obwiniania innych za nasze uczucia i niezaspokojone potrzeby. Staramy się wspólnie o te potrzeby zatroszczyć – najpierw rozpoznając je w sobie i wyrażając a także słysząc je u innych, przede wszystkim naszych najbliższych.

Termin w roku 2017 – 5-11 sierpnia
Miejsce: Łuków (Podlasie)
Niepubliczne Przedszkole Integracyjne w Łukowie,
ul. Żeromskiego 23

Najważniejsze wartości Family Camp i sposób ich realizacji:

Wspólnota
Codziennie po śniadaniu spotykamy się razem na wspólne powitanie. Każdy może powiedzieć o tym jak się czuje i co mu się podoba, a co nie i co chciałby, żeby wydarzyło się dzisiaj, co można zmienić albo powtórzyć z dnia wczorajszego. To także czas dzieci na wspólnym forum. Potem dzieci idą na zajęcia do „Ogrodu Dzieci”, gdzie czekają na nich opiekunowie, a dorośli mają swoje sesje warsztatowe. W połowie dnia przed obiadem też mamy wspólne spotkanie razem z dziećmi, ok. pół godziny.

Wzajemny szacunek: Otwarte drzwi
Nie tworzymy sztywnych ram – np. nie ma zakazu obecności dzieci z rodzicami podczas warsztatów, ponieważ staramy się brać pod uwagę na bieżąco potrzeby wszystkich uczestników – od najmłodszych do najstarszych (nawet jeśli w danym momencie nie da się ich w pełni zaspokoić). Takie sytuacje kiedy pojawia się konflikt potrzeb i strategii na ich zaspokojenie, pozwalają nam na co dzień ćwiczyć empatyczny dialog i doświadczać rozwiązań, które uwzględniają potrzeby wszystkich stron. Jednocześnie, aby zapewnić dorosłym uczestnikom warsztatów NVC spokój i możliwość skupienia uwagi na warsztatach z trenerami – przygotowaliśmy zajęcia w ramach „Ogrodu Dzieci”.

Wzajemna zależność i dostępność: Wzbogacanie życia.
Po południu mamy zwykle jedną sesję dla rodziców, ale też sporo wolnego czasu na odpoczynek. Jest też czas na sesje na zaproponowane przez uczestników tematy, a także (dodatkowo płatne) indywidualne spotkania z trenerami, mediacje rodzinne itp. Na popołudniowych sesjach zwykle wracamy do tematów, które omawialiśmy i ćwiczyliśmy przed południem. Zdarza się, że np. jeden z rodziców zajmował się dzieckiem i nie mógł w pełni uczestniczyć w zajęciach przed obiadem. Jest więc szansa, aby mógł zamienić się z drugim rodzicem, lub rodzicem z innej rodziny, który woli zająć się w tym czasie dziećmi swoimi i innych osób. Jeśli dziecko jest młodsze niż 2,5 roku – zachęcamy do wyboru opcji, że w zajęciach uczestniczy i płaci za nie tylko jeden rodzic, a drugi płaci tylko za noclegi i posiłki.

Przestrzeń empatycznego kontaktu.
Family Camp jest odzwierciedleniem tego, jak wygląda nasze życie na co dzień w rodzinie, kiedy sprawy toczą się szybko i zmieniają tak, jak zmieniają się potrzeby nasze i potrzeby dzieci. To, co robią lub mówią inni ludzie, to, co dzieje się na zewnątrz nas i na co nie zawsze mamy wpływ, wyzwala wiele uczuć, także nieprzyjemnych, których źródłem są nasze niezaspokojone potrzeby.
Podczas Family Campu na bieżąco dostępna jest pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktu z naszymi potrzebami i między sobą. Dzięki temu łatwiej przeżywać trudne, konfliktowe sytuacje i zamieniać je w dialog i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Pozwala to uniknąć powtarzających się kłótni, w których ranimy siebie, szukając winnych naszego cierpienia.
„Bezprzemocowy” styl komunikacji, którego uczymy się i ćwiczymy go podczas Family Camp, pomaga na bieżąco zauważać niezaspokojone potrzeby, zamiast koncentrować się na krytykowaniu ludzi i świata wokół nas. Dzięki temu łatwiej prowadzić dialog i szukać wspólnie z innymi strategii, aby potrzeby wszystkich zaspokoić w jak najwyższym stopniu.

„Ogród Dzieci” – wychowanie w duchu empatii.
W „Ogrodzie Dzieci” młodsi uczestnicy mają zapewnioną pomoc opiekunów, którzy organizują im zajęcia w grupach, w zależności od wieku, zainteresowań. Grupy i tematy zajęć ustalamy i dobieramy na miejscu, biorąc pod uwagę potrzeby i pragnienia obecnych uczestników.
Dzieci najmłodsze – które spędzają czas najbliżej mamy – np. w chuście i większość czasu odpoczywają w ramionach mam, mogą być obecne na zajęciach z dorosłymi.
Rodziny z malutkimi dziećmi (od ok. 6-7 miesięcy do 2,5 roku – 3 lat), które potrzebują więcej uwagi i indywidualnej troski, ale nie są gotowe uczestniczyć z rodzicami tak, aby jednocześnie nie rozpraszać uwagi innych – zapraszamy z dodatkowym opiekunem, który nie uczestniczy w zajęciach i nie płaci za nie, a tylko za swój pobyt – noclegi i wyżywienie. Może w ciągu dnia włączać się w zajęcia „Ogrodu Dzieci” lub podążać za potrzebami swojego podopiecznego, np.
bawiąc się z nim indywidualnie. Zapraszamy babcie, ciocie, wujków, nianie.

Miejsce zajęć: Niepubliczne Przedszkole Integracyjne ul. Żeromskiego 23, 21-400 Łuków

Koszt warsztatów NVC dla dorosłych to 1100 zł od osoby. Jeśli uczestniczy para rodziców/opiekunów,
a ich dzieci włączają się w zajęcia „Ogrodu dzieci” – opłata za ich zajęcia to 1800 zł.

Zajęcia w „Ogrodzie Dzieci” – rodzice płacą na miejscu w gotówce – za pierwsze dziecko – 250 zł, za każde kolejne dziecko z tej samej rodziny o 50 zł mniej – za drugie 200 zł, za trzecie 150 zł itd.

Koszt 6 obiadów to 120 zł dla jednej osoby.
Dzieci, którym wystarczy połówka porcji płacą połowę. Śniadania i kolacje we własnym zakresie. W miejscu zamieszkania do dyspozycji jest aneks kuchenny i stołówka.

Noclegi, to koszt 27 złotych od osoby, dzieci do 2 roku życia nie korzystające z osobnego łóżka
bezpłatnie.

Miejsce noclegu – internat przy Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie – Obiekt położony jest w
odległości 500 metrów od miejsca zajęć.

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: info@szkolaempatii.pl
lub telefonicznie: Magda Księżyk 668 82 82 16
Zaliczka rezerwacyjna – 550 zł za jednego rodzica, 900 – jeśli uczestniczą razem. Pozostała kwota
za warsztaty płatna przed rozpoczęciem FC – przelewem lub w gotówce na miejscu.

Dane do przelewu:
Konto: 94 1750 0012 0000 0000 3318 6282
Fundacja Szkoła Empatii i Dialogu
ul. Pustola 20/55
01-129 Warszawa
Tytuł wpłaty: Family Camp 2017

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szkoła Empatii